BPR58CF1R0J
DigiKey Part Number
2019-BPR58CF1R0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPR58CF1R0J
Description
RESISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Flame Retardant Coating, Safety Metal Element
Category
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)