SFJEL5000153MX0
DigiKey Part Number
SFJEL5000153MX0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFJEL5000153MX0
Description
CAP FEEDTHRU 0.015UF 500V AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Feed Through Capacitor 500V 15 A Axial, Bushing
Category
Voltage - Rated
500V
Current
15 A
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient
X7R
Size / Dimension
0.386" Dia x 0.370" L (9.80mm x 9.40mm)
Capacitance
0.015 µF
Thread Size
1/4-28
Tolerance
±20%