2225Y0100683FCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
0.068 µF ±1% 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2225 (5763 Metric)
2225Y0100683FCT
DigiKey Part Number
2225Y0100683FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225Y0100683FCT
Description
CAP CER 0.068UF 10V C0G/NP0 2225
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2225Y0100683FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)