2220Y2000561FCT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
560 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2220 (5750 Metric)
2220Y2000561FCT
DigiKey Part Number
2220Y2000561FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y2000561FCT
Description
CAP CER 560PF 200V C0G/NP0 2220
Detailed Description
EDA/CAD Models
2220Y2000561FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)