2220J5000683KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Similar
TDK
Similar
TDK
In Stock: 849
0.068 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
2220J5000683KXT
DigiKey Part Number
2220J5000683KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220J5000683KXT
Description
CAP CER 0.068UF 500V X7R 2220
Detailed Description
EDA/CAD Models
2220J5000683KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)