1812Y1K00223KST
DigiKey Part Number
1608-1812Y1K00223KSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812Y1K00223KST
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
±10%
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)