1808YA250221FCTPY2
DigiKey Part Number
1808YA250221FCTPY2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808YA250221FCTPY2
Description
CAP CER 220PF 250V C0G/NP0 1808
Detailed Description
220 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
EDA/CAD Models
1808YA250221FCTPY2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Voltage
Series
Ratings
X1
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)