1808Y5000683MXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
0.068 µF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
1808Y5000683MXT
DigiKey Part Number
1808Y5000683MXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808Y5000683MXT
Description
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1808
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808Y5000683MXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)