1808Y2000563MDT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
0.056 µF ±20% 200V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
1808Y2000563MDT
DigiKey Part Number
1808Y2000563MDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808Y2000563MDT
Description
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1808
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808Y2000563MDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)