1808Y1006P80CCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Datasheet
6.8 pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
1808Y1006P80CCT
DigiKey Part Number
1808Y1006P80CCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808Y1006P80CCT
Description
CAP CER 6.8PF 100V C0G/NP0 1808
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808Y1006P80CCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)