1808J0100183FCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
0.018 µF ±1% 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
1808J0100183FCT
DigiKey Part Number
1808J0100183FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808J0100183FCT
Description
CAP CER 0.018UF 10V C0G/NP0 1808
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808J0100183FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)