1210J5000562MXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
KEMET
Similar
TDK
Similar
TDK
5600 pF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210J5000562MXT
DigiKey Part Number
1210J5000562MXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210J5000562MXT
Description
CAP CER 5600PF 500V X7R 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210J5000562MXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)