1206Y0500183MSTE03 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Image for 1206Y0500183MSTE03 is not available
1206Y0500183MSTE03
DigiKey Part Number
1608-1206Y0500183MSTE03TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y0500183MSTE03
Description
CAP FEEDTHRU 0.018UF 50V 1206
Detailed Description
0.018 µF Feed Through Capacitor 50V 50 mA 1206 (3216 Metric), 3 PC Pad
Category
Voltage - Rated
50V
Manufacturer
Current
50 mA
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Temperature Coefficient
X7R
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Package / Case
1206 (3216 Metric), 3 PC Pad
Capacitance
0.018 µF
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.051" (1.30mm)