1206Y0160123KCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
0.012 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric)
1206Y0160123KCT
DigiKey Part Number
1206Y0160123KCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y0160123KCT
Description
CAP CER 0.012UF 16V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206Y0160123KCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)