1111J5000750FUT
DigiKey Part Number
1111J5000750FUT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1111J5000750FUT
Description
CAP CER 75PF 500V C0G/NP0 1111
Customer Reference
Detailed Description
75 pF ±1% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1111 (2828 Metric)
EDA/CAD Models
1111J5000750FUT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.070" (1.78mm)