0603J250P700BHT
DigiKey Part Number
1608-0603J250P700BHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603J250P700BHT
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Detailed Description
0.7 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor X8G 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Temperature
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)