060322002P20CQTLSM
DigiKey Part Number
1608-1242-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1242-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
060322002P20CQTLSM
Description
CAP CER 2.2PF 200V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
2.2 pF ±0.25pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
060322002P20CQTLSM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss, Non-Magnetic
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)