Image for 0402J2502P00BHT is not available
0402J2502P00BHT
DigiKey Part Number
1608-0402J2502P00BHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402J2502P00BHT
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor X8G 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)