Image for 0402J2500180FHT is not available
0402J2500180FHT
DigiKey Part Number
1608-0402J2500180FHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402J2500180FHT
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor X8G 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)