APA2107LZGCK
DigiKey Part Number
754-1924-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1924-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1924-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA2107LZGCK
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 2.65V 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APA2107LZGCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.65V
Mfr
Current - Test
2mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
515nm
Configuration
Standard
Package / Case
2-SMD, No Lead
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.10mm L x 1.00mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.60mm
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
1.70mm x 0.60mm