APA2106MGC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SunLED
In Stock: 755
Datasheet
Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, No Lead
APA2106MGC
DigiKey Part Number
APA2106MGC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA2106MGC
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
574nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.10mm L x 1.00mm W
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.70mm x 0.60mm