DDSPT-75-1-5
DigiKey Part Number
226-1045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDSPT-75-1-5
Description
KNOB KNURLED W/SKRT 0.250" METAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Knurled, Straight Knob 0.250" (6.35mm) Shaft with Line on Skirt Metal Clear Gloss
Category
Diameter
0.750" (19.05mm), 1.113" (28.27mm) Skirt
Manufacturer
Kilo International
Height
0.750" (19.05mm)
Series
Indicator
Line on Skirt
Packaging
Bulk
Material
Metal
Part Status
Active
Color
Clear Gloss
Style
Cylindrical with Skirt
Features
4-40 Set Screw, Push to Turn
Type
Knurled, Straight
Base Product Number
Shaft Size
0.250" (6.35mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 12
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
In-Stock: 15
In-Stock: 0