Z0402C121ESMST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 18.666
Datasheet
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 450mA 240mOhm
Z0402C121ESMST
DigiKey Part Number
399-Z0402C121ESMSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z0402C121ESMST
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
450mA
Manufacturer
KEMET
DC Resistance (DCR) (Max)
240mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.022" (0.55mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz