VP4032K251R040 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 3.988
Datasheet
68 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 2-SMD, J-Lead
VP4032K251R040
DigiKey Part Number
VP4032K251R040-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VP4032K251R040
Description
VARISTOR 68V 250A 2SMD JLEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
74.8 V
Manufacturer
KEMET
Current - Surge
250 A
Series
Energy
4.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Maximum AC Volts
40 V
Qualification
AEC-Q200
Maximum DC Volts
56 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Varistor Voltage (Typ)
68 V