VC0603K300R011
DigiKey Part Number
399-13749-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13749-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13749-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC0603K300R011
Description
VARISTOR 18V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VC0603K300R011 Models
Category
Current - Surge
30 A
Manufacturer
KEMET
Energy
0.2J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
210 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Maximum AC Volts
11 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
14 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
16.2 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
18 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Max)
19.8 V