T598B107M004ATE070
DigiKey Part Number
399-18703-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18703-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18703-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598B107M004ATE070
Description
CAP TANT POLY 100UF 4V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1411 (3528 Metric) 70mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T598B107M004ATE070 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
4 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz