T556B706M015AT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
70 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 15 V Nonstandard 140mOhm @ 100kHz
T556B706M015AT
DigiKey Part Number
T556B706M015AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T556B706M015AT
Description
CAP TANT POLY 70UF 15V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
T556B706M015AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Capacitance
70 µF
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 100kHz