T556B567M010AT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
560 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 10 V Nonstandard 90mOhm @ 100kHz
T556B567M010AT
DigiKey Part Number
T556B567M010AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T556B567M010AT
Description
CAP TANT POLY 560UF 10V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
T556B567M010AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz