T550B567M010AT
DigiKey Part Number
T550B567M010AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T550B567M010AT
Description
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 10 V Axial
EDA/CAD Models
T550B567M010AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Capacitance
560 µF
Tolerance
±20%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
10 V