T550B256K100TH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
25 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 100 V Axial 190mOhm @ 100kHz
T550B
T550B256K100TH
DigiKey Part Number
T550B256K100TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T550B256K100TH
Description
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T550B256K100TH Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
190mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tray
Capacitance
25 µF
Size / Dimension
0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
100 V