T550B227M008AT
DigiKey Part Number
T550B227M008AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T550B227M008AT
Description
CAP TANT POLY 220UF 8V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 8 V Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T550B227M008AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Capacitance
220 µF
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±20%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
8 V