T520Y108M2R5ATE015 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 7.628
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1.356
Datasheet
1000 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 15mOhm @ 100kHz
KEMET Webinar - Polymer Capacitors - Your Solution When MLCC Lead Times Are Tight
T520Y108M2R5ATE015
DigiKey Part Number
399-10361-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520Y108M2R5ATE015
Description
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T520Y108M2R5ATE015 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
Y
Voltage - Rated
2.5 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100kHz