T520V476M016ASE070 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1.000
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
KEMET Webinar - Polymer Capacitors - Your Solution When MLCC Lead Times Are Tight
T520V476M016ASE070
DigiKey Part Number
399-3331-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520V476M016ASE070
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Voltage - Rated
16 V