T520T686M006ATE150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 361
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 6.630
Datasheet
In Stock: 2.774
Direct
Vishay Sprague
Direct
KYOCERA AVX
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 150mOhm @ 100kHz
KEMET Webinar - Polymer Capacitors - Your Solution When MLCC Lead Times Are Tight
T520T686M006ATE150
DigiKey Part Number
399-5290-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520T686M006ATE150
Description
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T520T686M006ATE150 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz