T520D157M006ASE015 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 2.812
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 374
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 12.263
KYOCERA AVX
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 15mOhm @ 100kHz
KEMET Webinar - Polymer Capacitors - Your Solution When MLCC Lead Times Are Tight
T520D157M006ASE015
DigiKey Part Number
399-3177-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520D157M006ASE015
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Part Status
Obsolete
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
6.3 V