T499C335M035ATE2K5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2312 (6032 Metric) 2.5Ohm @ 100kHz
T499C335M035ATE2K5
DigiKey Part Number
399-T499C335M035ATE2K5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499C335M035ATE2K5
Description
CAP TANT SMD 175C AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T499C335M035ATE2K5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
35 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
Automotive, High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm @ 100kHz