T499A685M010ATE6K0
DigiKey Part Number
399-T499A685M010ATE6K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499A685M010ATE6K0
Description
CAP TANT SMD 175C AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 6Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T499A685M010ATE6K0 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
10 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
Automotive, High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm @ 100kHz