T496D226M025AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 320
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4.000
Datasheet
22 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm
T496D226M025AT
DigiKey Part Number
399-3952-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T496D226M025AT
Description
CAP TANT 22UF 20% 25V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T496D226M025AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
25 V
Features
Fail Safe with Built-in Fuse
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm