T496C156M016ATE2K0
DigiKey Part Number
399-3932-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T496C156M016ATE2K0
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 2Ohm
EDA/CAD Models
T496C156M016ATE2K0 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
16 V
Features
Fail Safe with Built-in Fuse
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm