T495X477M006ATE045 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 45mOhm @ 100kHz
T495X477M006ATE045
DigiKey Part Number
T495X477M006ATE045-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X477M006ATE045
Description
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495X477M006ATE045 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100kHz