T495X477K006ASE065 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 874
Datasheet
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 65mOhm
T495X477K006ASE065
DigiKey Part Number
T495X477K006AS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X477K006ASE065
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495X477K006ASE065 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V