T495X337M010ATE040
DigiKey Part Number
T495X337M010ATE040-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X337M010ATE040
Description
CAP TANT 330UF 20% 10V 2917
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T495X337M010ATE040 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz