T495C686M010ATE225
DigiKey Part Number
399-10291-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10291-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10291-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495C686M010ATE225
Description
CAP TANT 68UF 20% 10V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2312 (6032 Metric) 225mOhm
EDA/CAD Models
T495C686M010ATE225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
225mOhm