T495B476K010ATE500 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T495B476K010ATE500 |
Description | CAP TANT 47UF 10% 10V 1411 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric) 500mOhm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T495B476K010ATE500 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1411 (3528 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) |
Tolerance ±10% | Manufacturer Size Code B |
Voltage - Rated 10 V | Features General Purpose |
Type Molded | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm |