T495B476K006AT4539
DigiKey Part Number
399-T495B476K006AT4539TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495B476K006AT4539
Description
47.0UF 6.0V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V