T494U476K010AT
DigiKey Part Number
399-T494U476K010ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494U476K010AT
Description
CAP TANT SMD LOW ESR
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2312 (6032 Metric) 1.2Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T494U476K010AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated
10 V