T494T476K006AT
DigiKey Part Number
399-18804-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494T476K006AT
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 4Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T494T476K006AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100kHz