T494E476M035AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2924 (7361 Metric) 300mOhm @ 100kHz
T494E476M035AT
DigiKey Part Number
399-T494E476M035ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494E476M035AT
Description
CAP TANT SMD LOW ESR
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T494E476M035AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Voltage - Rated
35 V