T494D227K2R5AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
220 µF Molded Tantalum Capacitors 2.5 V 2917 (7343 Metric) 200mOhm
T494D227K2R5AT
DigiKey Part Number
399-4772-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494D227K2R5AT
Description
CAP TANT 220UF 10% 2.5V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T494D227K2R5AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
2.5 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm