T491X336K035AT
DigiKey Part Number
399-8418-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-8418-1-ND - Cut Tape (CT)
399-8418-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X336K035AT
Description
CAP TANT 33UF 10% 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T491X336K035AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm